مدیر کل دفتر امور اجتماعی
و فرهنگی

سید کمال الدین حسینی  

    .
۱۳۹۷/۰۱/۲۰

در مجمع سلامت شهرستان رشتخوار عنوان شد:

تغییر الگوهای رفتاری امروزه به عنوان یک مولفه مهم در امر سلامت محسوب می شود

حسینی مدیر کل اجتماعی:
تغییر الگوهای رفتاری ، امروز ه به عنوان یک مولفه مهم در امر سلامت محسوب می شود 
اولین جلسه مجمع سلامت شهرستان رشتخوار برگزار گردید.در این جلسه حسینی هدف برگزاری اینگونه نشست ها را اجتماعی شدن سلامت و قدردانی از حامیان سلامت دانست و گفت:
مجمع سلامت در ۲۲ شهرستان تاکنون برگزار شده و قرار است ۲۳ فروردین مجمع استانی سلامت با حضور ۱۰۰۰ نفر از شرکائ سلامت برگزار شود و اینگونه مقدمات و تمهیدات برگزاری مجمع ملی سلامت که قرار است در اردیبهشت ماه اجرایی شود فراهم می شود.
 سید کمال الدین حسینی مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی با تاکید بر اهمیت اجرایی شدن سند سلامت اجتماعی کشورادامه داد:
سند توسعه سلامت اجتماعی استان تهیه و امسال  با هدف ارتقای سرمایه اجتماعی اجرایی می شود.
مدیرکل اجتماعی، مشارکت سازمان دهی شده همه افراد در بخش سلامت را یکی از اهداف  اجتماعی شدن نظام سلامت بیان کرد و افزود: سلامت فقط وابسته به موضوعات ژنتیکی، سن و جنس نیست و باید نقش خانواده و روابط اجتماعی و تعامل نهادهای مرتبط با سلامت به جد دیده شود.
سید کمال الدین حسینی با بیان این‌که  تغییر رویکرد نسبت به سلامت در همه ابعاد علاوه بر جسمی و درمانی  و تبدیل آن به گفتمان غالب دارای هژمونی هدف اجتماعی شدن سلامت است  گفت:
سبک زندگی سالم با ورزش، عدم مصرف دخانیات، تغذیه سالم و رعایت استاندارد مصرف نمک و چربی به دست می آید، و بایداز طریق راهکارهای قانونی مشارکت در حوزه سلامت را بر عهده مردم گذاشت.
وی با بیان این‌که ۱۲ درصد مردان و ۱۶ درصد زنان به افسردگی مبتلا هستند، خاطرنشان کرد: آسیب‌های اجتماعی که امروز با آن‌ها روبه‌رو هستیم یکی از دلایل ان افسردگی است و لازم است که به سلامت اجتماعی نیز در این خصوص توجه شود.
مدیرکل اجتماعی، با اشاره به لزوم توجه به سلامت اجتماعی از جانب نهادهای فرهنگی اذعان داشت: بسیاری از افراد جامعه به رفتارهای خود که رفتارهای پرخطری هم هست، توجهی ندارند و یکی از مشکلاتی که امروز داریم پایین بودن سواد سلامت و سرمایه فرهنگی یعنی ذخیره دانایی افراد جامعه است.
وی در ادامه گفت :سازمان‌ها و نهادها را در همکاری برای توسعه سلامتی را مسئول دانست و تاکید کرد: همه نهادها و دستگاه‌ها در حوزه سلامت وظیفه و مسئولیت دارند، ۲۵ درصد وظایف بر عهده وزارت بهداشت است و مابقی بر عهده دستگاه‌ها ، نهادهای دیگر و مردم است.
ایشان ده عامل اول خطر در سلامت مردم ایران را شامل رژیم غذایی،فشار خون،توده بدنی بالا،تحرک ناکافی،سیگار،دیابت،آلودگی هوا،کلسترول بالا،خطرات شغلی و مصرف مواد دانست و ادامه داد:
اگر رویکرد سلامت را در همه سیاست‌ها اعمال کنیم، آن‌وقت است که در حوزه سلامت موفق عمل کرده‌ایم؛ نظام سلامت در همه جای دنیا باید با رویکرد اجتماعی شدن دنبال شود، باید کارهای بین‌بخشی انجام شود تا بتوان برای سلامتی مردم کاری کرد.
سید کمال الدین حسینی تصریح کرد: هم اکنون سطح سواد سلامت مردم در کشور از جایگاه شایسته ای برخوردار نست و یکی از برنامه های مجامع سلامت در شهرستان ها باید افزایش سواد سلامتی باشد.


منبع : اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی
تعداد بازدیدها : ۳۳۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان