۱۴۰۰/۰۶/۱۹

نشست بررسی مسایل تجارت ایران و افغانستان در مشهد برگزار می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: طی نشستی در هفته آینده با حضور دین پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور، فعالان اقتصادی و بازرگانان حوزه افغانستان، دستگاه‌های ملی و استانی، مشکلات و مسایل کنونی مرتبط با تجارت با آن کشور بررسی می‌شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، مرتضی اشرفی پنجشنبه شب در نشست کارگروه ساماندهی مبادلات مرزی خراسان رضوی اظهار کرد: با توجه به شرایط کنونی حاکم بر افغانستان و وقفه های ایجاد شده در تجارت با این کشور به ویژه در مرز دوغارون که به سمت شرایط عادی حرکت می کند قرار است این موضوع طی نشست مزبور از سوی مدیران اقتصادی و کارشناسان و فعالان تجارت در این حوزه مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وی با اشاره به روند رو به بهبود وضعیت تجارت با افغانستان در مرز دوغارون ادامه داد: در این زمینه توجه ویژه به بخش خصوصی و فعال شدن و همفکری  اعضای اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان ضروری است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: رونق اقتصادی مرز اولویت اصلی خراسان رضوی است و هر یک از مدیران این حوزه باید وظیفه خود را در مرز دوغارون به نحو مطلوب انجام دهند تا کارها به نحو احسن مدیریت شود و ساماندهی شده و بیشترین صادرات و ترانزیت کالا از مرز دوغارون انجام گیرد. 

اشرفی با اشاره به مشکلات موجود در مرز باجگیران و راه آهن خواف- هرات به عنوان مهمترین معضلات حوزه مرز خراسان رضوی گفت: تمام این موارد طی گزارشی مبسوط به وزارت کشور اعلام شده است.

وی همچنین بر استفاده مطلوب از ظرفیتهای  منطقه ویژه اقتصادی سرخس از جمله تاسیسات زیر بنایی و حمل و نقلی تاکید کرد و افزود:  باید برنامه ریزی لازم و اطلاع رسانی مطللوب صورت گیرد تا ضمن جذب سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی از ظرفیتهای این منطقه غفلت نشود. 

فرماندار تایباد نیز در این نشست گفت: با تلاش شبانه روزی همه دستگاه های امنیتی و مسوول در مرز دوغارون شاهد کمترین تبعات امنیتی و اقتصادی بودیم و پیش بینی ها نیز حاکی از بروز کمترین تبعات تحت تاثیر تحولات امنیتی و اقتصادی در مرز دوغارون است.

محسن سیاح افزود: با وجود بروز تغییر و تحولات در کشور افغانستان، حداقل ماندگاری و توقف ناوگان را در مرز دوغارون داشتیم و روزانه به طور میانگین ۶۵۰ تا ۷۰۰ کامیون صادراتی و ترانزیتی از دوغارون به نقاط دیگر کشور ارسال می شد، در صورتی که اگر معبر زمینی دوغارون با مشکلاتی مواجه می شد حدود سه هزار ناوگان در این مرز متوقف می ماند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه با همکاری دستگاه های متولی در مرز و پیگیری استان از طریق گمرک و پایانه های مرزی، به دلیل تسلط و اشرافیت اطلاعاتی و اقتدار نیروهای انتظامی و نظامی، مشکل خاصی در مرز دوغارون به وجود نیامد.

فرماندار تایباد گفت: تغییر و تحولات سیاسی در افغانستان باعث بروز فراز و فرودهایی در تجارت با این کشور شده است به طوری که در روزهای نخست شاهد کاهش ۵۰ درصدی صادرات و واردات کالا در مرز دوغارون و بی سامانی وضعیت بخشهای اداری در آن سوی مرز و تبادلات ارزی بودیم.

سیاح اظهار داشت: هم اینک وضعیت صادرات و ترانزیت کالا در دوغارون روند افزایشی دارد و نباید از نظر دور داشت که مرز دوغارون در گذشته با مشکلاتی مواجه بوده که بخشی از آن از ایران و بخشی دیگر از افغانستان نشات می گیرد، اما بعد از این تغییر و تحولات مشکلات بیشتر شده است.

وی پیشنهاد کرد که یک کارگروه و کمیته کارشناسی ویژه مرز دوغارون تشکیل و مسایل را به صورت میدانی و کارشناسی بررسی کند تا موانع و مشکلات برطرف و صادرات و واردات کالا شتاب گیرد.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: طرف افغانستانی عوارض متقابل برای ناوگان حمل و نقلی را ۳۰ درصد افزایش داده است اما آمارها گویای مساعد شدن وضعیت تردد در مرز است.

جواد وحدتی فر افزود: ساخت مسیر جدید در مرز دوغارون برای تردد کامیونها در حال انجام است و ۸۵ درصد پیشرفت اجرایی دارد.

ناظر گمرکات خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: از ۱۷ اردیبهشت ماه تا ۱۷ تیرماه، میزان ورودی کامیون از افغانستان به خراسان رضوی از طریق مرز دوغارون (گمرک، منطقه ویژه اقتصادی دوغارون و بازارچه مرزی) در مجموع ۲۰ هزار و ۲۸۴ دستگاه کامیون و میزان کامیون خروجی از مرز دوغارون در این مدت ۱۵ هزار و ۷۷۱ دستگاه بوده است.

امید جهانخواه افزود: از ۱۸ تیرماه تا ۱۵ شهریور ماه میزان ورودی کامیون از افغانستان به خراسان رضوی از طریق مرز دوغارون در مجموع ۱۰ هزار و ۸۴۵ دستگاه و میزان کامیون خروجی در این مدت از مرز دوغارون ۱۰ هزار و ۹۹۶ دستگاه بوده است.

وی اضافه کرد: میزان کامیون ورودی به مرز دوغارون در بازه زمانی  ۱۷ اردیبهشت ماه تا ۱۷ تیرماه در مقایسه با بازه زمانی ۱۸ تیرماه تا ۱۵ شهریور ماه ۴۷ درصد کاهش و میزان کامیون خروجی از مرز دوغارون در این بازه های زمانی ۴۴ درصد کاهش یافته است.

او اظهار داشت: میزان صادرات کالا از ۱۷ اردیبهشت ماه تا ۱۷ تیرماه از مرز دوغارون به میزان ۱۴۶ هزار تن و میزان ترانزیت کالا در این مدت از مرز دوغارون ۱۱۷ هزار تن بوده ، در حالی که میزان صادرات کالا از این مرز از ۱۸ تیرماه تا ۱۵ شهریور ماه ۸۲ هزار تن و میزان ترانزیت کالا از این مرز در مدت مزبور ۵۲ هزار تن بود.

ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: مقایسه صادرات و ترانزیت کالا از مرز دوغارون در بازه زمانی ۱۷ اردیبهشت ماه تا ۱۷ تیرماه با ۱۸ تیرماه تا ۱۵ شهریور ماه حاکی از  کاهش ۴۳.۸ درصدی و ۵۷.۵ درصدی است.

جهانخواه دلایل اصلی کاهش صادرات و ترانزیت کالا در مدت مزبور در مرز دوغارون را عدم اجازه ورود ارز یا دلار از کشور افغانستان و عدم اعتماد تجار افغانستانی به تجارت در این مرز به دلیل شرایط سیاسی آن کشور ذکر کرد.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
بازدید : ۱۷۳۱


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید