۱۳۹۸/۰۹/۲۸

در نشست خبری مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی با خبرگزاری ایسنا عنوان شد:

سیاست دادن خدمات به روستا ها راه جلوگیری از مهاجرت نیست .

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با حضور در خبرگزاری ایسنا از این خبرگزاری بازدید و پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود.
در این نشست خبری که با محوریت حاشیه شهر مشهد و طرح ابتکاری استاندارخراسان رضوی با عنوان طرح نجات حاشیه شهر مشهد برگزار شد موسوی گفت: موضوع حاشیه شهر مشهد از دغدغه‌های مهم مسئولان و متولیان حاشیه شهر مشهد و مقام معظم رهبری است و این موضوع اهمیت مسئله و پرداختن به این موضوع را برای ما روشن می کند . تلاش ما هم در استانداری به عنوان دستگاه حاکمیتی  همراه کردن بخش‌ها و ارگان‌های مختلف برای خدمت‌رسانی شایسته دراین مناطق است.
موسوی ادامه داد : حاشیه شهر مشهد یک میلیون و سیصد هزار نفر از جمعیت شهر مشهد را شامل شده و به عبارتی از مجموع 170 محله مشهد 66 محله در حاشیه هستند که در جهت  رفع مشکلات آن جلسات متعددی چه در گذشته و چه در زمان حاضر برگزار شده وهمگی به عنوان تکمیل کننده پازل در کنار هم قرار گرفتند و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که همه دستگاه ها را بسیج کنیم و در قالب طرحی به عنوان طرح نجات جمع بندی کنیم که از ابتکارات آقای رزم حسینی استاندار محترم می باشد.
موسوی بیان کرد این طرح بصورت جدی و عملیاتی و با اهتمام و جدیت استاندار محترم وهمراهی و با همکاری خوبی که میان مسئولان شکل گرفته است در حاشیه شهر در حال پیاده سازی است و ان شاء الله ثمرات این طرح بزرگ را بزودی در همه حوزه ها اعم از اقتصادی کالبدی
 و مهمتر از همه فرهنگی خواهیم دید.
مدیر کل اجتماعی تصریح کرد: در جلسات طرح جهاد اجتماعی «نجات» که با حضور نماینده ۴۱  دستگاه عضو ساماندهی حاشیه مشهد برگزار می شود ارگان‌ها اقداماتی متفاوتی که برای ساماندهی در حاشیه شهر مشهد انجام داده اند را گزارش می دهند.البته هنوز هم حاشیه وجود دارد لذا باید این دفعه  و در قالب این طرح با همگرایی بین دستگاه های متولی از بروز موازی کاری جلوگیری کنیم.
موسوی با بیان اینکه در فاز اول طرح «نجات» هشت محله انتخاب شده است و با کارهایی که انجام می شود ان شاالله این محله ها از وضعیت حاشیه در خواهند آمد و با ارتقای سرانه‌های امنیتی، شغلی، ورزشی، اجتماعی و فرهنگی محلات هدف شاهد حل این معضل خواهیم بود .
وی افزود: در طول 50 سال گذشته پدیده‌ای به نام حاشیه نشینی در مشهد مقدس ایجاد شده است.با نگاهی به آمار میبینیم که  از سال 1355 تا 1395 جمعیت کشور 2 برابر و جمعیت شهری 5 برابر شده است و به تبع آن جمعیت حاشیه نشین مشهد هم اضافه شده است. شروع خشکسالی ها و نبود اشتغال مهاجرت روستائیان را به حاشیه تقویت کرد واز طرفی سیاست‌های تشویقی در شهرها  و حاشیه شهر مشهد در برهه ای سبب رشد شتابان و تزاید جمعیت حاشیه شهری شد و در کنار آن عدم برنامه‌ریزی صحیح سبب پیش آمد وضعیت فعلی شده است.
مدیر کل اجتماعی و فرهنگی استانداری در پایان ایجاد دفاتر تسهیل‌گری را شروع برنامه اجرایی استانداری در حاشیه شهر جهت توانمند سازی مردم دانست و ادامه داد:سیاست دادن خدمات به حاشیه راه جلوگیری از مهاجرت نیست و بایستی موضوع اشتغال را در روستا ها و مناطق مهاجر فرست حل کنیم.منبع : اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی
۶۱۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید