۱۳۹۸/۰۹/۳۰

برگزاری کارگاه آموزشی توجیهی اعضای شورای توسعه و حمایت تشکل های مردم نهاد استان

کارگاه آموزشی توانمندسازی اعضای سازمان های مردم نهاد استان به همت اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی و با حضور نمایندگان سازمان های مردم نهاد برگزار شد.
موسوی مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی در این کارگاه با تاکید بر ضرورت توجه به عزم عمومی برای مشارک آحاد شهروندان گفت: باید تلاش کنیم تا بسترهای مورد نیاز نقش آفرینی عموم مردم در امورات مختلف فراهم شود. موسوی با اشاره  فراهم کردن زمینه برای توسعه فعالیت سمن ها در شهرستان ها گفت:باید سمن های شهرستانی را نیز در کانون توجه قرار داد و بیش از این به آن توجه شود.
موسوی تصریح کرد:چیزی که در واقعیت می بینیم اینست که دولت ها به تنهایی از عهده امور بر نمی آیند و جامعه ای پایدار است که از ظرفیت همه نیروها استفاده کند و همه را به میدان بیاورد وگرنه تنها با میدان آمدن عده ای جواب نخواهیم گرفت.
وی با اشاره به سبقه تشکل ها در کشور گفت: در عرصه جهانی این نهادها را به عنوان سازمان های غیردولتی(NGO) می شناسند و در ایران نیز به آن «سمن» می گویند. این نهادهای غیر دولتی و غیر وابسته نقش واسطه ای میان جامعه و دولت دارند. سازمان‌های مردم‌نهاد، اساساً با تأکید بر ۳ اصل داوطلبانه، غیرانتفاعی و غیرسیاسی تشکیل و تأسیس می‌شوند و با این رویکرد ما دو دهه است که در کشور با مفهوم سمن آشنایی داریم هر چند در دنیای اسلام مساجد، تکایا، هیئت‌های مذهبی و... نهادهای غیردولتی سنتی به شکل سمن های امروزی بودند .
موسوی با اشاره به حوزه آسیب های اجتماعی در کلانشهر مشهد گفت: سازمان های مردم نهاد پای کار بیایند و با حضور در بخش های اجتماعی، فرهنگی و ... اثر بخشی و کارآمدی خود را نشان دهند و مسیر برطرف کردن آسیب های اجتماعی و نابسامانی های درون جامعه را هموار کنند.
مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی با اشاره اینکه زمینه و محور فعالیت سمن ها باید گسترده باشد ادامه داد:موضوعی که سمن به خاطر آن تشکیل میشود باید متناسب با نیاز جامعه باشد و وجود سمن های زیادی که موضوع فعالیتشان یکی است فضای رقابتی را بوجود می آورد و وقتی رقابت بین دو سمن حکمفرما شود قطعا زمینه فساد هم بوجود می آید و این در حوزه سمن ها تهدید است .
وی بصورت مصداقی گفت:در استان سمن های با موضوع خیریه ها بسیار بالاست و در این زمینه به اشباع رسیده ایم و بهتر است در کنار دادن مجوز به اینگونه سمن ها ظرفیت سمن هایی با موضوعات آسیب های اجتماعی بالا رود.
موسوی پراکنش سمن‌ها را نامناسب خوانده و ادامه داد:باید از پراکندگی و موازی کاری در حوزه های مختلف توسط سمن ها پرهیز و به سمت هم افزایی و تعامل حرکت کرد. سمن‌ها علیرغم داشتن متولیان فراوان در حوزه اجرایی، سازماندهی و سیاست گذاری واحدی ندارند و این آسیبی است که در مواقعی دولت ها هم به آن سمت رفته اند و نباید در تشکل ها این موضوع تکرار شود.


منبع : اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی
۸۴۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید